British Open qualifying round
Main News, Ranking

British Open qualifying round to start on Tuesday

Snooker returns this week with the British Open qualifying round at the Robin Park Leisure Centre in Wigan.

After a week of no action following the conclusion of the Championship League, most of the players will have another chance to sharpen up for the new 2022/23 campaign.

The tournament’s top 16 seeds from the world rankings will have their matches heldover to when the main event takes place in Milton Keynes next month.

That will include the likes of world number one Ronnie O’Sullivan and reigning British Open champion Mark Williams.

But the remaining competitors will participate in the single British Open qualifying round which incorporates a short best-of-seven format.

There will be eight matches on each day between Tuesday and Sunday, with the reward a trip to the Marshall Arena for what will be the third ranking event of the term.

The likes of Ding Junhui, David Gilbert, Stephen Hendry, and Reanne Evans will feature, hoping to get one step closer to the top prize worth £100,000.

For a chance to win some money of your own check out the options for online gambling in Maryland, with plenty of options available for sports betting and casino games.

Schedule

Tuesday Aug 9

  • Himanshu Dinesh Jain vs Xu Si (10am)
  • Nutcharut Wongharuthai vs Chen Zifan (10am)
  • Stephen Hendry vs Zhang Anda (1pm)
  • Zhao Jianbo vs Jackson Page (1pm)
  • Julien Leclercq vs Muhammad Asif (4pm)
  • Ashley Hugill vs Robbie Williams (4pm)
  • Ryan Thomerson vs Ben Mertens (7pm)
  • Liam Highfield vs Li Hang (7pm)

Wednesday Aug 10

  • Tian Pengfei vs Sam Craigie (10am)
  • Matthew Selt vs Lu Ning (10am)
  • Mark King vs Lyu Haotian (1pm)
  • Ding Junhui vs Oliver Lines (1pm)
  • Jamie O’Neill vs David Grace (4pm)
  • Gerard Greene vs Sanderson Lam (4pm)
  • Adam Duffy vs Ian Burns (7pm)
  • Allan Taylor vs Lukas Kleckers (7pm)

Thursday Aug 11

  • Liang Wenbo vs Dean Young (10am)
  • Yuan Sijun vs Anton Kazakov (10am)
  • Fraser Patrick vs Alfie Burden (1pm)
  • Ng On Yee vs Ken Doherty (1pm)
  • John Astley vs Rod Lawler (4pm)
  • Thepchaiya Un-Nooh vs Martin Gould (4pm)
  • Michael Judge vs Craig Steadman (7pm)
  • Joe O’Connor vs Chris Wakelin (7pm)

Friday Aug 12

  • Jason Kendrick vs Zhou Yuelong (10am)
  • Zhang Jiankang vs Reanne Evans (10am)
  • Zak Surety vs Ross Muir (1pm)
  • David Gilbert vs Aaron Hill (1pm)
  • Andy Lee vs Barry Pinches (4pm)
  • Rebecca Kenna vs Ryan Day (4pm)
  • Anthony Hamilton vs Jimmy White (7pm)
  • Jamie Jones vs Scott Donaldson (7pm)

Saturday Aug 13

  • Fan Zhengyi vs Jamie Clarke (10am)
  • Cao Yupeng vs Marco Fu (10am)
  • Peng Yisong vs Dylan Emery (1pm)
  • Ben Woollaston vs James Cahill (1pm)
  • Elliot Slessor vs Sean O’Sullivan (4pm)
  • Tom Ford vs Mitchell Mann (4pm)
  • Mark Joyce vs Asjad Iqbal (7pm)
  • Hammad Miah vs Ali Carter (7pm)

Sunday Aug 14

  • Fergal O’Brien vs Chang Bingyu (10am)
  • Jimmy Robertson vs Louis Heathcote (10am)
  • Xiao Guodong vs David Lilley (1pm)
  • Pang Junxu Jordan Brown (1pm)
  • Jak Jones vs Andrew Pagett (4pm)
  • Matthew Stevens vs Stephen Maguire (4pm)
  • Peter Lines vs Robert Milkins (7pm)
  • Michael White vs Noppon Saengkham (7pm)

Featured photo credit: WST

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.